Sowy Puszczy Białowieskiej
Zbiorcze opracowanie z mapami gatunkowymi z lat 1979-2024.
Aktualizacja 10.01.2025
Zbiorcze opracowanie z mapami gatunkowymi z lat 1979-2024.
Na przykładzie sóweczki w Puszczy Białowieskiej (Lackiej).
Problemy ze strefami ochronnymi orlika w Białowieży.
Jak postępować z wilkami i żubrami w naszych obejściach?
Zachowania społeczne wilków w warunkach hodowlanych.
Pozyskiwanie danych ekologicznych z Puszczy Białowieskiej.
Zdjęcia lotnicze z całości Puszczy Białowieskiej z roku 2022.
Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów z Puszczy Białowieskiej.
Czy wilki i żubry w naszych osadach, to ciekawostka, czy są bezpieczne?
Czy koszenie do gruntu jest dobrą metodą pielęgnacji zieleni?
Stowarzszenie zostało zarejestrowane w roku 2003 (KRS 0000165666) jako kontynuacja Grupy Badawczej Sów NE Polski. Jest organizacją non-profit.
Wszystkie prace, poza zleconymi ekspertyzami, są prowadzone przez stowarzyszenie nieodpłatnie. Zarząd stowarzyszenia, jak jego członkowie nie pobierają honorariów za swoją pracę. Wszystkie projekty stowarzyszenia są finansowane przez członków oraz niewymuszone darowizny.
W roku 2025 członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody w terenie realizują projekt "Mapa Satelitarna Puszczy Białowieskiej" w ramach Instytutu Teledetekcji oraz opracowywanie liczebności i siedlisk lęgowych dla sóweczki, (Glaucidium passerinum) i włochatki (Aegolius funereus) oraz statusu orlika krzykliwego (Aquila pomarina) w Puszczy Białowieskiej. Aktualnie, po Gminie Białowieża, jest realizowany projekt czynnej ochrony orlika krzykliwego na obszarze N-ctwa Hajnówka w postaci ustawiania dla niego czatowisk na polanach leśnych.
Prowadzone są też prace kameralne. W ramach Instytutu Teledetekcji opracowywane są materiały przesyłane przez Europejską Agencję Kosmiczn± (European Space Agency, ESA) oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK). Szczegóły zamieściliśmy w spisie treści. Polecamy najświeższe zdjęcia lotnicze Puszczy Białowieskiej o dużej rozdzielczości z dnia 28.08.2022 r.
Od marca 2023 prowadzimy badania dotyczące sóweczki na obszarze Puszczy Białowieskiej. Dotyczą one aspektów metodycznych oraz badaniem jej rzeczywistej liczebności, bowiem podawane dane przez innych są rozbieżne i nieprawdziwe o rozmieszczeniu i liczebności sóweczki w Puszczy Białowieskiej. W roku 2025 planujemy też weryfikację stref ochronnych (stanowisk lęgowych) sóweczki w Puszczy Białowieskiej oraz dalsze prace z projektu "Mapa Satelitarna Puszczy Białowieskiej" oraz "Sowy Puszczy Białowieskiej".
Stowarzyszenie, poza edukacją przyrodniczą ma charakter naukowy, chociaż faunistyka nie jest uważana przez wielu jako nauka. Zbierane i przetwarzane dane przyrodnicze, prostymi metodami statystycznymi, są wykorzystywane do planowania i wdrażania zasad ochrony przyrody na określonych obszarach NE Polski.